Zamora

Zamora aslında bir pastane, ancak birazdan methetmeye başlayacağım dondurması hariç yediğim tek şey profiterolü idi ve kesinlikle çok başarısızdı. Bu nedenle şimdiden sonra kendisine kısaca dondurmacı diyeceğim.

Paketli, endüstriyel pek çok gıdadan hiç hazzetmiyorum. Litrelik dondurmalar da bunlardan biri. Piyasada birkaç büyük marka var, herkesin bildiği üzere ancak hepsi de koruyucu madde içeriyor. Yerken ağzıma gelen o kimyasal tat, boyalı kutularını gördüğümde onlardan uzak durmam gerektiğini hatırlatıyor bana hep. Evet, evet bildiniz, ben bir dondurma delisiyim!

Hal böyle olunca güzel dondurma yemek hayal olabiliyor bazen, yaşadığınız yere bağlı olarak. 1 hafta öncesine kadar ben de hayaller aleminde idim tam da görseldeki gibi. Derken… Bir arkadaşım muhteşem keşfinden bahsetti ve benim de denememi sağladı. Bu nasıl bir lezzettir! Nasıl tazeliktir! Misler gibi kokan hepi topu 10 çeşit dondurma.

Favorilerimi sayıyorum. İlki, Zamora’yı keşfeden herkesin favorisi olan kavunlu tabii ki. Ardından kakaolusu… Bunları limonlu, vişneli ve parça çikolatalı vanilyalı dondurma takip ediyor. Kavunlu, çok lezzetli bir kavunu buzla karışıtırıp yiyormuşsunuz gibi bir his yaratıyor. Kakaolusuna bayıldım, ne çok acı ne de şekerden ölüyor. Limonlu tıpkı kavunlu gibi, ferahlatan bir tadı var, limonataya alternatif olur bence. Vişneli bomba! Hafif ekşimsi. Vanilyalı olanı ise çok hafif. Buram buram süt kokmuyor, çikolataları da cabası.

Kayısılı… Turuncu renkli bir dondurma ama içinde ne olduğunu fark etmeden yemek çok mümkün. Tadı nötr. Böğürtlen… İdare eder, ama vişneli yoksa. Yanıksıyı ben kesinlikle yemem. Yanık süt kokusundan nasıl bir zevk alındığını anlamıyorum zaten. Karamelliyi de yemem, yanık süt ve yanık şeker mi???

3 şubesi varmış, güncellemeyi yıllardır bıraktıkları web sitelerinden okuduğum kadarıyla. Ben Kırcamii’deki personeli de sevdim. Güleryüzlü ve sevimliler. Birkaç on yıllık bir aile işletmesi olduğu çok belli. Voleyi vurma hevesiyle Antalya’da açılan onca mekandan çok farklı. Temiz, tertipli ve sade. Ayrıca kocaman bir artısı var, çoooook lezzetli!

Etiketler:
Latest Comments
  1. Işın |
  2. Bir Kadın |
  3. Kahretsinus |
  4. Sadık Kaan |
  5. Bir Kadın |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑