The Help

The Help, 2011 yapımı.

Yıllarca “insan” yerine koymadıkları, yok saydıkları vatandaşlarını nasıl onurlandıracağını şaşırmış Amerikalılara bayılıyorum! The Help de o furyadan nasibini almış çokça. Renkleri ise The Notebook‘tan hallice. Sadece şiddetin estetize edilmiş halini seviyorum. Bir ulusun başka bir millete, bir insanın başka bir insana ya da canlıya çektirdiği acı romantizmle taçlandırıldığında ise sinirleniyorum.

“Change begins with a whisper”, özgürlükleri için canlarını ortaya koymuş ve sadece derileri yüzünden aşağılık muamelelere maruz kalmış siyahî insanlar söz konusu olduğunda çok hafif kalıyor. Cici Amerikalı, üniversite okuyup da gelmiş, dönemin güzellik anlayışından uzak kız çocuğu bu savaşın neferi gibi gösterildiğinde hele ki, midem ağrımaya başlıyor.

The Help; evlerde hizmetçilik yaptırdıkları, pis ve hastalıklı oldukları için aynı tuvaleti bile kullanmaktan imtina ettikleri ama ne hikmetse yaptıkları yemekleri ayıla bayıla yedikleri, dünya güzeli çocuklarını da emanet ettikleri insanlara verdikleri ad. Onlara layık gördükleri tek sıfat, belli bir dönem Amerika’sının. Ayrık otu Skeeter ise, onların hikayesini sunmaya karar vermiş -güya- idealist genç kız. Araya sıkıştırılmış gereksiz aşk hikayesi ise filmin ketçap-mayonez karışımı. Hikayelerde bazı beyazların kendilerine aslında ne kadar iyi davrandığını anlatan insanlar da var tabii, olmaz mı? Soğumuş, lastik gibi olmuş patates kızartması olmadan Amerikan filmi olur mu?

Vakit geçiriyor musunuz? Evet. 145 dakika gibi inanılmaz uzunlukta bir süreye rağmen aman aman sıkmıyor film. İzlerken rahatsız ediyor mu anlattıklarım? Sadece “sinema keyfi” aramıyorsanız, evet. İzleyip de vakit geçtikçe daha sevimsiz şeyler hissettiriyor. Yaşatılan acıya giydirilmiş o fazlaca hafif maske, kısa süre içinde düşüyor. En iyi film Oscar’ını alır mı? Alır. Bencil insanlar en çok kendi ikiyüzlülüklerini seviyor çünkü.

5/10.

Etiketler:,
Comments
  1. alice |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑