Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning, 2008 yapımı.

Emily Blunt ile My Summer of Love‘da tanışmıştım. Çok ama çok çekici, güzel bir kadının gümbür gümbür geldiğini düşünmüştüm filmi ilk izlediğimde. Sonraki filmlerinden ya da yetişkin hallerinden bu izlenimim biraz altüst oldu ama hala iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Amy Adams ise her an ağlamaya hazır yavru köpek bakışıyla çok cezbetmiyor açıkçası beni. Daha güçlü kadın karakterleri seviyorum ben galiba. Ama Sunshine Cleaning’deki hali, sürekli titreyen gözbebeklerini görmezden gelmemi sağladı bu sefer. Bu iyi.

Anneleri onlar küçükken intihar etmiş iki kız kardeş. Birinin gayrımeşru bir oğlu var, baba piyasada yok, liseden tanıdığı evli bir polisle ilişkisi var, geçmişte popüler olduğu bir dönem yaşamış ama şimdi tırnaklarını hayata geçirmiş, yaşamaya çalışıyor sadece. Diğerinin bir odağı yok, kayıp, garip insanlarla arkadaşlık ediyor, hala babasıyla yaşıyor, bir işte barınamıyor. Bu iki kardeş, kendilerini öldüren insanlardan kalan artıkları temizlemek üzere Sunshine Cleaning’i kuruyor ve olaylar gelişiyor… Demek isterdim, ama yok öyle bir şey. Her şey öyle doğal, öyle akışında ve öyle sade ki… Olaylar filan gelişmiyor. Hepimizin dingin, durağan, aksayan hayatları nasılsa Hollywood cilasi yememiş bu iki kardeşin hayatı da öyle.

Tutunmaya çalışan iki kadın, birinin kafası farklı çalışan oğlu, enteresan bir dede figürü, yan karakterler… Mısır patlağı gibi ortaya zıplamayan bir aşk öyküsü, bebek bezinde çikolata denemeleri yapan beyinsiz kadınlar, ölen anneye rağmen suçlanmayan bir baba, kendi hayatını ayağa kaldıramamış ama sorumluluk almaktan yine de kaçınmayan bir abla… Bir turta kadar basit ve lezzetli. Sakin, tanıdık ve umut veren.

7/10.

Etiketler:, ,
Latest Comments
  1. Selin Seçen |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑