Seyahat Günlüğü / Güney Amerika Seyahati Hazırlığı

benyazarsamolur seyahatZaman zaman yazıların arasında belirttiğim bir seyahat var. İşte o seyahate çok az zaman kala, her ne kadar okumaya devam etsem de yazmak konusunda çok başarılı olamadığım belli oluyordur. Çalakalem yazılar paylaşmak istemediğim için sadece okuyor ve homurdanmalarımı genelde kendime saklıyorum şu sıra. Ancak blogu boşlamak beni mutlu etmediği için, yolda da sıklıkla hikayeler paylaşmayı planladığımdan hazırlık aşamasını esgeçmeyeyim dedim.

2 motosiklet olarak yola koyulup görselde kabaca paylaştığım rotayı yapacağız. Aklımızdan geçen süre yaklaşık 1 yıl. Uzalır, kısalır şimdiden kestiremiyorum. İkiliden, böyle uzun soluklu bir yolculuğu ilk kez tecrübe edecek ben olduğumdan performansım süreyi belirlemede öncelikli kriter olacaktır. Umarım erkenden havlu atmam.

Peki… Bugüne kadar neler yaptım/yaptık?

-Vizeler tamam. Hem Schengen, hem Amerika vizesi sorunsuz ama biraz ucu ucuna halloldu. Randevu almakta geç kaldık çünkü. Amerika vizesi ile ilgili bir sürü şey yazılmış, hiçbirini okumadan gittim, rahatça onaylandı ve aldık. İstatistiklere baktım, yıllık red oranı %20 bile değil. Sanki biraz abartılıyor.

-Aşılar… Hepatit A, Hepatit B’nin ilk dozu, sarı humma, tifo, difteri, tetanoz, polio tamam. Hepatit B’nin 2. dozunu yolda bir şekilde çözmeyi umuyorum. Hepatit aşılarını eczanede, sarı humma ve tifoyu Seyahat Sağlığı Merkezi‘nde, geri kalanları ise aile hekiminde yaptırdım. Aslında aralarında biraz boşluk bıraksam iyi olurmuş, zira beni bitkin düşürdü. Sizin aklınızda olsun.

-İlaçlar… Üst solunum yolu enfeksiyonu için antibiyotik, yanık kremi, antibiyotikli krem, mide ilacı gibi birkaç temel ilaç aldık sadece. Sıtma için herhangi bir şey almadık zira sıtma uyarısı olan bölgelerde yerel yetkililere başvurduğumuzda kolayca çözüm bulacağımızı düşünüyorum.

-Motosiklet kıyafetleri konusunda çok zorlandım. Uzun yolda kullanmak için gerekli özellikleri taşıyan kıyafetlerin kadın bedenleri Türkiye’ye getirilmiyor pek. Olanlarda da şansınız varsa beden bulursunuz, yoksa yurtdışı seçeneklerini zorlamak gerekiyor. Motoplus bu konuda bana çok yardımcı oldu ve bütün kıyafetlerimi temin etti. Yola Hein Gericke mont, IXS pantolon, Falco bot, Five eldiven, Weedor yağmurluk ve Caberg kask ile çıkıyorum. Kıyafet bulmakta zorlanan kadın motosiklet sürücüleri mağazayı esgeçmesin, gerçekten çok çeşit var

-Diğer kıyafetlerde ise fazlaca cimri davrandım. Yıkayınca çabuk kuruyacak incelik ve malzemede birkaç temel şey taşıyorum sadece.

-Motosikletler… Bende Honda CRF250L, eşimde Yamaha WR250R var. CRF benim 4. motorum. 4 yıldır da motosiklet sürücüsüyüm. Araba kullanmayı bilmiyorum, trafiğe ilk defa İstanbul’da motorla çıktım. Güzel kadınlar… Şoförlüğünüze laf eden erkekleri ciddiye almayın bile, her gün trafikte biçerdöver gibi giden yüzlerce erkek şoför görüyorum. Kadınlarda genelleyebileceğim tek arıza yol vermemeleri, bakın o konuda cidden ayıp ediyorsunuz.

-21 Temmuz 2016’da İspanya, Bilbao’dan kalkan Ro-ro gemisine motorları vereceğiz ve motorlar yaklaşık 3 haftada Houston’da olacak. O süre zarfında belki Fas’a geçeceğiz, belki İspanya’da gezeceğiz ya da ucuza bilet bulursak direkt Amerika’ya gideceğiz. Biz de henüz karar vermiş değiliz.

Pazar sabahı yola koyulmayı planlıyoruz. Seyahati takip etmek isterseniz beni buradan, Facebook sayfamdan, Instagram‘dan ya da Twitter‘dan takip edebilirsiniz.
Görüşmek üzere. 🙂

Latest Comments
  1. Cem |
    • Selin Seçen |
    • Selin Seçen |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2017 Başa Dön ↑