Saw 3D vs Acı Aşk

Aci-Ask-1Acı Aşk, 2009 yapımı.

Saw 3D ile ne alakası mı var? Saw’ı izlemeyi denedim, evet. Niye? Popüler kültür yoksunluğu çekmemek için. Ne oldu peki? Sadece 20 dakika dayanabildim. Şiddetin estetize edildiği uzakdoğu filmlerine dayanabiliyor olsam da vahşetin bu denlisi benim başedebileceğim bir şey değil. Bir insan evladının böyle filmleri rahatça seyredip “normal” kalması da imkan dahilinde değil bence. Savaşı, şiddeti, tecavüzü, işkenceyi hayatımıza sokanlar uzaylılar olmadığına göre şiddetin, vahşetin sinema yoluyla içselleştirilmesi de pek mümkündür gözümde. Saw 3D için de notumu vereyim mi buraya kadar gelmişken? 

1/10! Hayır, buna “sinema” denmiyor.

Acı Aşk’a dönecek olursam… Cansu Dere rol aldığı filmleri, dizileri vs sonra hiç izlemiyor mu acaba? Ben nasıl bir iş çıkardım diye hiç mi merak etmiyor? Bu denli kasılarak oynadığını sadece biz mi görüyoruz? Ya da her duygu durumunu aynı kasılmış yüz ifadesini azıcık değiştirerek ifade etmeye çalıştığını hiç fark etmiyor mu? Birileri uyarmıyor mu onu? Uzun bacaklarının hatrına başarısız oyunculuğunu izlemek çok ciddi bir bedel değil mi? Ha, umutluyum o ayrı. Cansu Dere’nin mükemmel bir oyuncu olacağını iddia etmiyorum ama daha başarılı işlere imza atacak kadar azimli olduğunu düşünüyorum.

Songül Öden kimdir, ne yapar bilmezdim ama filmdeki arızalı kadın rolünden dolayı resmen kanım ısındı ona. Orhan’ın golüyle buluşmadan önce onu sevmekten vazgeçemediğini söylediği sahne manyaklığının en ciddi kanıtıydı. Bir de hanımefendinin memeleri var, hepimiz gördük, onayladık.Giydiği kıyafetler hariç filmin en başarılı kısmı onun oyunculuğuydu bence. 

Halit Ergenç’i, ne hissettiğini tahmin etmek zorunda bırakan oyunculuğu nedeniyle sevmedim. Ezgi Asaroğlu konusunda ise ikircikliyim.

Film mi? Elinde yüzükle evleneceği kadının yanına giden Orhan’ın onu başka bir adamla birlikte görmesi sonucunda yaşadığı travma ile başlıyoruz. Hemen akabinde Oya ile tanışıyor, evleniyorlar. Evlendikleri gün geçirdikleri trafik kazası neticesinde Oya kör oluyor. (Allahım kör et beni, aksın gözüm yaşı aksın, bundan böyle kör baksın!) Sonra bir de Seda var. Sevgili Orhan damızlık misali gününü gün ederken her şeyin sarpasardığı bir an geliyor. Sonrası mı?.. 

İyi niyetli bir çaba bence. Daha iyi ve mümkünse tanınmayan ve o tuhaf afişin ortaya çıkmasına yol açmayacak oyuncularla çok daha derli toplu, belki de kaliteli bir film olabilirmiş. Senaryoda aksayan yerlere filmin senaristi kadar çatlak ama ayakları yere daha sağlam basan biri müdahale edebilseymiş çok daha parlak bir film izleyebilirmişiz. Bu haliyle 4/10.

Etiketler:,
Latest Comments
  1. Clea |
  2. Bir Kadın |
  3. Clea |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑