Örümceklerin Yuvalandığı Patika / Italo Calvino

Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Italo Calvino’nun ilk eseri olma özelliğini taşıyor.

Savaşa bir çocuğun gözünden bakıyoruz. Adı Pin. Şehir ele geçirildiğinde ilk yaptığı şey düşmanlara yaklaşmak olan bir ablası var, fahişe. Bunu yalnızca aç ya da evsiz kalmak istemediği için yapıyor. Kötü değiller, kabalar. Belki öyle yazıldılar, belki gerçekten öyleler. Çocuk Pin’in anlattığı bazı şeylerin onun tarafından anlatılabileceğine dair bolca şüphe uyandı içimde okurken.
Pin acımasız. Bir çocuğun hayallerini savaş ve büyüklerin dünyası kirlettiğinde, elde etmek istediği tek şeyin bir silah olmasını isteyecek kadar acımasız. İnsan öldürmenin neye benzediğini merak ediyor. İnsan öldürebilse ona daha çok saygı duyulur muydu acaba diyor. Çaldığı silahı sakladığı patikada örümcekleri öldürerek sınıyor kendini. Ama bunların hepsini genellikle ince ince işlenmemiş ve ham bir dille yapıyor.

İstikrarlı bir Calvinosever olmama rağmen acemiliğinin bu ilk meyvesi için aynı hisleri besleyemedim. Diğer bütün kitaplarındaki incelik ve yalınlık, bu ilk kitapta karmaşık, bazen de bayağı ve Calvino ustalığına yakışmayan bir dille zedeleniyordu.

Vazgeçtim mi onu sevmekten? Hayır. Ama kitabı “ilk 1001” içinden çıkarmalılar bence. Calvino olacaksa illaki, Görünmez Kentler ya da Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu neden yetmiyor?

Etiketler:
Latest Comments
  1. Anonymous |
  2. Bir kadın |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑