O Adam Babamdı / Altay Öktem

o adam babamdi altay oktem instagramO Adam Babamdı, Altay Öktem’in Esen Kitap’tan çıkan romanı. Ben Şubat 2015, 1. baskısını ayıla bayıla okudum.

Kitabın kapağı sizi de yakalamıyor mu hemen? Bahadır Baruter’in çizgisine aşinaysanız hele de! Sonra da yanlış yönlendiriyor ama, arka kapak yazısının yaptığı gibi tıpkı. Bir canavar, bir işkenceci beklerken gayet edepli, sessiz sakin, başına vur-ekmeğini elinden al Haydar Bey ile karşılaşıyoruz daha ilk sayfalarda. Sonra bir de bikini var tabii. Dönüp tekrar okuyorum karakterin adının Haydar olduğunu gördükten sonra, acaba yanlış mı algıladım diye. Hayır, eflatun bikini Haydar’a ait. Haydar mı? Haydar biraz deli. Biraz mı?!

O Adam Babamdı, romanın asıl kahramanı olan Haydar Bey’in oğlunun, babasının ölüm haberini alması ile başlıyor ve bizi 2., 3. tekil şahıslardan hızla kurtararak Haydar Bey’e emanet ediyor. Kedisi Sacide’ye, eski karısı cam gözlü Müberra’ya, 4 parmağıyla babasını da ortaya sürerek onunla alay eden eski patronuna, manifaturacıya… Ne menem bir deli olduğunu anlayamadığımız katibeye… Eh, dönüp dolaşıp bikiniye…

Arka kapak yazısından eski bir işkencecinin hikayesini okuyacağımı zannederken şimdiye kadar okuduğum/seyrettiğim en azılı psikopata terfi ettim. Maarif takviminin yapraklarını hayatının önemli günlerini belirlemekte kullanan, gözünün üstünde kaşın var diyeni lime lime etmekten çekinmeyen, aklıma gelince bile tüylerimi diken diken edecek işkence metodlarını gayet makul bir dille anlatan/yaşayan Haydar Bey ne kadar normalse, hikayesini dinleyip bize anlatan oğlu da o kadar normal!

Görseldeki kuşlar Müberra’nın martıları… Uzun yıllar önce duymuştum bu hikayeyi. Beyoğlu’nda çatı katında bir adam ölmüş ve kimsenin haberi olmamış, martılar da adamı parçalayıp yemiş. Altay Öktem de aynı hikayeyi duymuş mudur acaba? Martılar O Adam Babamdı’ya ve Müberra’ya layık görülen sona çok yakışmış. Kasap Mazhar, Sıhhiyeci Şahap, Hırbo Kamil, Macide Hanım, sosyalist Esat Adil… Bütün karakterler öyle ince ince örülmüş ve yedirilmiş ki hikayeye, hikayenin sağlamlığına katkıda bulunmalarına rağmen Haydar’dan gram rol çalmamışlar! Katibe hanımdaki garabeti ise 4 parmaklı oluşuna bağlayıp yeterli açıklama olmamasına bozulmuyorum Haydar’ın hatrına. Okuduğum iyi güncel Türkçe romanlardandı çünkü O Adam Babamdı. Kesinlikle esgeçmemelisiniz, Altay Öktem’in ellerine sağlık.

Etiketler:,
Latest Comments
  1. Selin Seçen |
    • Selin Seçen |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑