Never Let Me Go

Never Let Me Go, 2010 yapımı.

Never Let Me Go; Kazuo Ishiguro’nun güzel kitabından uyarlama güzel, sakin ve bilimkurguya hiç benzemeyen bir bilimkurgu. Her ne kadar “drama ve romance” uygun görülmüş olsa da…

Kitapta çok daha uzun anlatılan bir Hailsham’la açılıyor film. “Özel” oldukları söylenen ve dışarı çıktıklarında onları tehlikeli şeylerin beklediği iddia edilerek beyinleri yıkanan ve başta neden özel olduklarını anlamadığımız çocuklar var. Kitapta öğretmenleri Lucy’nin konuşması bile çok sonralardaydı. O zaman öğreniyorduk aslında o çocukların asıllarından çoğaltılmış kopyalar olduklarını ve organ bağışı için zamanı gelince bir masaya yatacaklarını. Sanki ruhları hiç yokmuşçasına parçalanacaklarını ve bir gün o masada kalacaklarını. Filmde çabucak öğreniyoruz hikayenin aslını. Gizem duygusunu yitiren hikaye sırtını aşka yaslıyor. Kimin aşkına mı?

Oyunculuklar muhteşemdi çünkü oyuncu seçimleri harikaydı. Okurken kafamda çizdiğim resme mükemmel şekilde uyuyorlardı. Keira Knightley -ki kendisi Ruth rolündeydi, onun sevimsizliğini ve kıskançlığını yansıtmakta çok ama çok başarılıydı. (Ayrıca… Keira sen ne çirkin bir kadınsın! Zerre kadar hazzetmiyorum senden.) Ve tatlı Kathy, tatlı Carey Mulligan… Sessiz, sakin haliyle muhteşem bir Kathy olmuştu. Güzel yüzünü seyretmek filmin en zevkli şeyiydi. Ve oradan oraya savrulan Tommy. Üçünün arasında cereyan eden şeydi filmin dayanağı.

Kitabı okuyanların filmden daha çok zevk alacaklarını düşünüyorum. 7/10.

Kazuo Ishiguro’nun henüz sinemaya uyarlanmamış kitabı Gömülü Dev ile ilgimi yazımı linkten okuyabilirsiniz.

Etiketler:,
Latest Comments
  1. Leylak Dalı |
  2. Kahretsinus |
  3. Çiğdem Turhan |
    • Selin Seçen |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑