Mientras Duermes

Mientras Duermes, 2011 yapımı.

Filmin 15 dakikasını geride bırakıp da neler olduğunu anlamaya başladığımda (yani öyle sandığımda) The Resident‘in İspanyol versiyonunu izliyorum eyvah, dedim. Çığlık atarak kaçmak istedim, zira Hilary Swank’la ya da değil, aynı tarzda kötü bir filme daha tahammül edemezdim. Fakat yanılmışım! Birbirleriyle o meşum detay dışında alakaları bile yokmuş.

Afişte de arz-ı endam eden, üç parmak kaşı olan bu abi, yani Cesar mutlu olamamaktan muzdarip. Hep mutlulukları paylaşacak değiliz ya, o da zorla mutsuzluğunu paylaşıyor etrafındaki herkesle. Bir kapıcı olarak çalıştığı için de apartman sakinleri nasipleniyor en çok da bundan. Bu mutsuz-çok-kaşlı Cesar, sürekli sırıtan ve artık sevimsizleşmeye başlayan Clara’ya takıyor kafayı. Sonra gelsin olaylar.

Film ummadığınız bir yere gidiyor, sakin sakin akarken hoplatmıyor sizi yerinizden ucuz efektler ya da saçmasapan müziklerle. İnsanların iyi niyeti karşısında hadi oradan dedirtse bile, zevkle izledim ben.

İyi niyet demişken… Tek başıma yemek yiyorum. Self servis. Garson su koyuyor alelacele. Başka bir arzum olup olmadığını sorarken gözlerini görüyorum, nazikçe teşekkür ediyorum lakin o pırıltıdan kaçamıyorum. Hah, diyorum, sineğimi buldum. Yemek boyunca bir iki kez daha yokluyor. Ben de daha fazla tebelleş olmasın diye somurtup oturmaya başlıyorum. Oysaki gayet iyiyim, yemekler çok güzel, tatlıları hayal ediyorum hatta. Tek derdim uzak durması. Nanay, işe yaramıyor. Yine geliyor, “yanlış anlamanızı istemem ama çok üzgün görünüyorsunuz, yardımcı olabileceğim bir şey var mı acaba?”. Behey şapşal, üzgün değilim, sadece pasif bir biçimde gerçekleştirdiğin tacizine maruz kalıyorum. Somurtuyorum ki, uzak dur, ama mankafa olduğun için işe yaramıyor, vazgeçmiyorsun. Bunu nereye mi bağlayacağım? Cesar’a durmaksızın gülümseyen Clara’yı gördükçe başını duvarlara vurasım geldi. Yapma be kadın, güvenme, inanma, gülümseme. Adamın içindeki, artık şansına o anda neyse, hortlayıp çıkar, aman diyeyim. Filmde de çıktı işte. Kıssadan hissemi yumurtladım, gideyim.

7/10.

Etiketler:,
Latest Comments
  1. coraline |
    • Bir Kadın |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑