Midak Sokağı / Necip Mahfuz

Midak Sokağı, Necip Mahfuz’un savaş zamanı Kahire’de geçen kitabı.

Nobel almış onlarca yazarı, rastlantı eseri farklı farklı zamanlarda okuyup çok sevmeme rağmen; Nobel’in hala bir kriter haline gelemeyişi Necib Mahfuz’u bu denli geç okumam konusunda işe yarar bir bahane olur mu? Olursa ayıbım azalır mı? Ne mümkün!

Nasıl canlı bir dil, akıp giden bir hayat ve o hayatın parçası bir sokak. Bir sokak; küçük, kımıl kımıl kurtların sokağın bütün sakinlerinin zihninde oynaştığı, kitabı elimden bir an bile bırakmama izin vermeyecek bir sokak. Bu zamana kadar tuhaf bir önyargım vardı yazarla ilgili, geçerli hiçbir dayanağı olmayan. Sanki… Zor okunacakmış; doğunun gizemi, mistisizmi kitaplarını zehirliyormuş gibi. Etrafımda okumuş kimsenin olmaması da apayrı bir garabet zaten. Çok pişmanım. Bu pişmanlığımı bütün bir Necib Mahfuz seçkisini kısa zamanda kitaplığa doldurup yatak başında ağırlayarak gidermek istiyorum.

Siz daha Necib Mahfuz okumadınız mı?!

Not: Kitabı araştırdığınızda sakın Wiki’de çıkanları okumayın. Lise öğrencilerine özet olsun diye yazılmış saçmasapan bir yazı var, bolca sürpriz bozan eşliğinde!

Etiketler:
Latest Comments
  1. BAYKUŞ GÖZÜYLE... |
  2. Oklap Kütüphanesi |
  3. Bir Kadın |
  4. Sabri Bilgin |
  5. Bir Kadın |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑