Melancholia

Melancholia, 2011 yapımı.

Filmi izledikten sonra üstüne düşünürken, Tournier’in kitaplarını Google başında okuduğum günler geldi aklıma. O kadar çok gönderme vardı ki, benim sınırlı kapasitem hepsini yakalayıp da algılamaya yetmiyordu. O deneyimin üstünden 10 yıl geçti, ben artık “o ben” değilim ama yine kapasite sınırlı ve yine yetmiyor. Olsun. Dünyaya ya da dünyanın birbiriyle alakasız onlarca parçasına kör bakmamak bile yeter bana. Hatta 10 yıl önce duyduğum andan beri zihnime kazınmış bir söz var, tam olarak ne dediğini algıladıktan sonra daha da tatlanıyor:

“It is better to be a human being dissatisfied than a pig satisfied; better to be Socrates dissatisfied than a fool satisfied. And if the fool, or the pig, are of a different opinion, it is because they only know their own side of the question.” 


Melancholia’dan nerelere geldik! Ne diyordum?..


Alexander Skarsgård, oynuyor diye gitmiş değilim filme. Payı yok mu! Daha neler, True Blood yokluğunda her şekilde razıyım kendisini izlemeye. Ancak Kirsten Dunst’tan hoşlanmamama rağmen filmi izlememin nedeni Trier’e, Dogma’ya bir yerlerden başlama isteği idi. Biraz yanlış bir nokta seçtim sanıyorum kendime ama yine de mutluyum. Kafam yeterince karıştı.

Bunlarla başlıyor film. Gümbür gümbür müziğe gezegenler eşlik ediyor, çarpışıyorlar. Daha hiçbir şey bilmezken filmle ilgili, çarpışan gezegenler ve o tekinsiz giriş huzursuz etmeyi başarıyor. Sonra ikiye ayrılıyor film:
-Normal dünyada dünyevi gereklilikleri yerine getiremeyen, sürekli çabalayan ama olmayan “deli” Justine ve kontrol delisi, kendi ayakları üstünde duran Claire ile ondan da beter çokbilmiş, kendi standartları hariç hiçbir şeyi onaylamayan kocası John.
-Bitesi gelmiş dünyada her şeye ayak uydurup sukunetle gelecek olanı bekleyen, her şeyi toparlayan Justine ve  alıştığı dünyanın ayaklarının altından çekileceğini anladığı anda nakavt olan John ile “gerçek” olanı kavrayamayacak kadar hezeyanlarına kapılmış olan Claire.

Salondan çıktığımda sersemlemiştim. Düşündükçe içinden çıkılır hale geldi film benim için. Bir kez daha izlemek istiyorum. O zaman puan vereceğim.

Etiketler:,
Latest Comments
  1. Leylak Dalı |
  2. Pattatess |
  3. Selin Seçen |
    • Pattatess |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑