Le Nom Des Gens

Le Nom Des Gens, 2010 yapımı.

İnsanların İsmi gibi bir çeviriye sahip olabilecekken The Names of Love olarak çevrilmesini pazarlama garabetinden başka bir şeye bağlayamıyorum. Çünkü gerçekten de insanların isimleri üstünden gidiyor hikaye. Geçtik.

Bu film piyangodan çıktı; ne listemde vardı, ne de aklımda. Aylar önce hakkında bir yazı okumuş, enteresan bulmuş ve seyretmeliyim demiştim. Ancak Antalya sinemalarına böyle bir filmin gelmeyeceği gerçeğini kabullenmiş, başka yollar aramayı da unutmuştum. Görünen o ki, film beni unutmamış!

Arthur Martin isimli kesinlikle safkan Fransız olmayan, annesi ve babası Hitler mezaliminden kaçamamış bir anneye sahip, veteriner (?) bir adamla; Baya Benmahmoud isimli kesinlikle Brezilyalı olmayan, fena halde aktivist bir anne ile ezile ezile ezik olmuş bir babanın çocuğu olan, beraber olduğu sağcı erkekleri solcuya dönüştürmek gibi bir misyon edinen bir kadının hikayesi. Ne garip bir çorba değil mi? Siz filmi izleyin bir de! Geçen yılki Altın Portakal’dan beri, Antalya’da seyrettiğim en güzel filmdi.

8/10.

Etiketler:,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑