idefix 13. Sanal Kitap Fuarı başlarken…

idefix sanal kitap fuariidefix, 2008’den beri kitap alışverişi yaptığım, çoğunlukla yaptığım alışverişlerden memnun kaldığım, firma el değiştirdiğinden beri hakkında yazılan şikayetleri gözlerime inanamayarak okuduğum beni hiç mağdur etmemiş bir internet sitesi. Böyle devam edeceğini umarak yıl boyunca almak istediğim kitapları sitenin sepetinde biriktiriyor, İstanbul Kitap Fuarı‘nda uygun fiyata alamadıklarımı sanal kitap fuarında temin ediyorum. Peki fuarda neden uygun fiyata alamıyorum? Bazı yayınevleri burunları düşse eğilip almıyorlar da ondan! Doğan Kitap’tan çıkan Gülse Birsel kitabı 1 ay bile olmamışken 27 baskı yapıyorsa değil burunları, kafaları kopup düşse onu bile almazlar!

Hal böyle olunca idefix’in sanal fuarını iple çekiyorum. Geçtiğimiz yıllarda dişe dokunur pek çok indirimine denk geldiğim fuar bu yıl çoğunlukla hayal kırıklığı. Metis %25, İletişim %27, Doğan %30, AyrıntıCan ve Yapı Kredi %35’lik indirimleriyle hiç de göz doldurmuyor! Yine ne varsa küçük ya da butik yayınevlerinde var. Çoğu %40-%55 indirim aralığında. Adı üstünde fuar, idefix zaten yılın geri kalanında kitapları %20’den başlayan indirim oranlarıyla satıyor, Metis ve İletişim’in yaptığını anlamak mümkün değil. Hadi İletişim bana hafakanlar bastıran kimi kitaplarının çok satıyor olmasına güveniyor da, Metis’in politikasına hiç anlam veremedim. Kitabın dağıtıma hangi oranlarla çıktığını, kimin ne kadar kar ettiğini bilmesem ah vah derim de, bu durum sadece fırsatçılık gibi görünüyor.

idefix’in kardeş sitesi D&R‘de de yılbaşı öncesi indirimli satışlar başladı. Gaflete düşüp de idefix fiyatlarını kontrol etmeden alışveriş yapmayın aman ha, pek çok kitabı daha pahalıya satıyor çünkü.

idefix fuarı 1,5 ay boyunca devam edecek, benim de 20-30 kitaplık bir listem var sepette bekleyen. Metis, İletişim ve Doğan’dan çıkanları eleyerek almaya başlayacağım yakında. Bir okur olarak paragözlüğün bu denlisini protesto ediyorum.

Bir de 2015’in en iyi 50 romanı listesi var ki idefix’in (50-100 karmaşasına düşmelerine bakmayın!) görünce “yine mi!” dedirtti bana. Onun hakkında da yazmak istiyorum fuarın ilerleyen zamanlarında.

Geçen senelerde sanal kitap fuarından neler almışım okumak isterseniz buyrun:

2014 Sanal Kitap Fuarı ilk yazı
2014 Sanal Kitap Fuarı ikinci yazı
2012 Sanal Kitap Fuarı ilk yazı
2012 Sanal Kitap Fuarı ikinci yazı
2011 Sanal Kitap Fuarı

 

Etiketler:, ,
Latest Comments
  1. Serpil |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑