Idefix 12. Sanal Kitap Fuarı (veyahut Selin ne aldı?)

IMG_1341Tüyap 33. Kitap Fuarı’ndan eve ellerim dolu geldim ama hızımı alamadım çünkü sadece Kırmızı Kedi, April, Alakarga, Sel Yayıncılık ve Kolektif’te hatrı sayılır indirimler vardı ancak sektörün büyük bir kısmını çekip çeviren yayınevleri dalga geçer gibi %20 indirim ile insanları Beylikdüzü’ndeki bir fuara gelmeye ikna edebileceklerini düşünüyorlardı. Ben de idefix‘in sanal kitap fuarını beklemeye başladım, dolu bir alınacaklar listesi ile. Fuarın ardından gözlerim yolda kalmıştı ki, başladı! Görseldekiler de ilk ganimetlerim. Neler almışım?..

Oğlak Yayıncılık‘tan Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay’ın meşhur kitabı. Annemin isteğiydi, elbette önce ben tadına bakacağım.

Encore‘den Cihanyandı Lütfiye Hanım, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde İstanbul’daki fuhş hayatına dair enteresan bir derleme. Yıllar önce Usta ile Margarita’yı okuyup çarpıldığım Mihail Bulgakov’dan Şeytanî. Reklamlarına ve birkaç dedikoduya dayanamayıp aldığım Lydia Davis’ten Yapamam ve Yapmayacağım. Yine aynı furyadan nasibini almış Swastika Geceleri, yazarı Katharine Burdekin.

Tüyap’ta aldığım Mağara‘dan sonra Defterler, Jose Saramago’nun ölmüş olması gerçeği artık gerçekten içimi acıtacak bu ikisi de bitince. Kulakları çınlasın, Tüyap’ta yazar Suat Duman alınca gözümün kaldığı Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery’nin eseri ve Kırmızı Kedi‘den.

Sıra geldi Philip Roth kitaplarına. Bir yerden başlamak lazımdı, ben yıllar önce başlamıştım ama içimdeki obura dayanamadım, yeniden ve temiz bir başlangıçla sonuca ulaşmak istedim. Sokaktaki Adam, Öfke, Nemesis, Hayalet Yazar, Hoşça Kal, Columbus ve Beş Öykü YKY‘den. Ölen Hayvan, Aldatma, Bir Komünistle Evlendim, İnsan Lekesi, Shylock Operasyonu, Pastoral Amerika ise Ayrıntı‘dan.

Daha önce yine Can Yayınları‘ndan çıkan kitaplarını okuduğum ve sevdiğim Mario Vargas Llosa’dan kırmızı kalbi ve güzelim beyaz kapağı gitmiş Ketum Kahraman.

Bulgakov kitapları öyle dağınık ki, keşke bir yayınevi alsa da hepsini bassa diye ummama rağmen Everest‘in o güzel kapaklarına dayanamadığımdan aldığım kitabı Teatral Bir Roman.

Filmlerini ayıla bayıla izlediğim adamın kitaplarından ilki, sonunda! Köstebek, John Le Carre; E Yayınları‘ndan. (Ne kadar özensiz bir site o öyle!)

Bir Figen Şakacı (Pala Hayriye), bir Emrah Serbes (Deliduman) olmamasını umarak aldığım Münhal, yazarı Ekin Can Göksoy. Yayınevi diğer iki hayal kırıklığıyla aynı, İletişim.

1Q84‘ten sonra tövbe ettiğim ama yine duramadığım Haruki Murakami, bu sefer muhteşem adlı kitabı Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ile Doğan Kitap‘tan.

Sıra okuma maratonunda!

 

Latest Comments
  1. Leylak Dalı |
  2. Selin Seçen |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑