Idefix 12. Sanal Kitap Fuarı-Bölüm 2 (veyahut “gözünü kitap doyursun!”)

idefix sanal kitap fuarı benyazarsamolurIdefix’in meşhur fuarı devam ediyor. Aralık sonuna kadar sürecek, yoksa siz hala…

Yılanların Öcü/Fakir Baykurt. Edebiyat eserlerinin kamerayla buluşmasını seviyorum. Yılanlarn Öcü’nü lisede okumuştum, dizi yapıldığını öğrenince göz atayım dedim, yapmaz olaydım! Nasıl korkunç, nasıl aslından uzak, vasat bir iş olmuş anlatamam! Elimizi attığımız dalı kurutmasak ölürüz! Kitabını yeniden okuyup tedavi olmaya karar verdim.

Maktulün Şansı/Algan Sezgintüredi. Daha önce e-kitabını almış olmama ve kitap adlarını da fena halde dikkat çekici bulmama rağmen henüz tecrübem olmadı hiç Sezgintüredi kitaplarıyla. Başlayalım bakalım.

Ağaca Tüneyen Sweeny/Flann O’Brien. “Ağaca Tüneyen Baron”u tanıyorum ben, Sweeny’i tanımak istedim.

Ölü Kadınlar Memleketi/Burçe Bahadır. Derinden etkilenmeme rağmen okuyorum, okumaya devam edeceğim öldürülen/şiddete maruz kalan kadın hikayelerini. Şu yazıdakine benzer şeyler hissediyorum bu konuda.

Laura’nın Aslı/Nabokov. Son Laura’m, “Laura Diazlı Yıllar” idi, sevmiştim. Fuentes’i çok severim, Nabokov’a bayılırım, ortak noktalarını esgeçemedim. (Yalan, Nabokov kitapları bitsin istemiyorum, ağır ağır tüketiyorum, ancak sıra geldi bu kitaba.)

Haw/Kemal Varol. Çok pohpohlanıyor, merakıma yenik düştüm, önyargılı değilim, yine de endişe içindeyim. Okuma listemin ilk sıralarında olacak Haw, safî meraktan.

Yolda/Jack Kerouac. Evet, hala okumamıştım.

Kızıl Darı Tarlaları/Mo Yan. Türkçeye çevrilmiş iki kitabı da kitaplıkta beklesin bi süre. Daha beter bir kış sökün edince art arda okumayı planlıyorum.

Dolandırıcı Felix Krull’un İtirafları ve Venedikte Ölüm/Thomas Mann. Idefix’in hazırladığı her listeyi başarısız bulmuyorum elbet, bazılarından yararlanıyorum.

Sencer ile Yusufçuk ve Köpekler İçin Gece Müziği/Faruk Duman. Faruk Duman denemelerine devam.

Hiroşima Sevgilim ve Moderato Cantabile/Marguerite Duras. Kitabın, filmi kadar ünlü olmadığını düşündünüz mü siz de?

Güvercin/Patrick Süskind. Koku’nun üzerinden uzun zaman geçti. Yeni keşifler lazım.

Dosya K., Polisiye Bir Öykü, Tasfiye, Doğmayacak Çocuk İçin Dua/Imre Kertész. Yıllar önce Fiyasko’yu okuyup deli gibi etkilendiğimi hayal meyal hatırlıyorum. Hafızamı tazelemek istedim.

Yolpalas Cinayeti/Halide Edip Adıvar. Handan ve Zeyno’nun Oğlu en sevdiğim Halide Edip kitaplarından. Cumhuriyet dönemi yazarlarını unutmamak lazım. Tarih kitaplarına ilgim olmaması, edebiyata yedirilmiş tarihe hissiz olduğum anlamına gelmiyor. Bilakis o sosla yemeyi daha çok seviyorum!

Bu seferki kitaplar Literatür Yayıncılık, April Yayıncılık, Everest Yayınları, Can Yayınları, Ayrıntı Yayınları, İletişim Yayınları, ve Ayizi Yayınevi‘nden.

Bir önceki idefix alışverişibabil‘den aldığım Sait Faik kitaplarım, Tüyap Kitap Fuarı’ndan yüklenip getirdiklerim (hepsi yok üstelik burada!) ile birlikte 1 yıllığına kitap alışverişi defterini kapatıyorum. Yani sanırım. 🙂

No Responses

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑