Gilan Cafe&Restaurant (Acıbadem-İstanbul)

Ben çok sağlam bir ciciboğazım. Kesinlikle yemem dediğim şey sayılıdır ve mutlaka önceden de tecrübe etmişimdir. İran yemekleri daha önce denediğim şeyler sınıfında değildi. Dün akşama kadar…

Gilan’a ulaşım çok rahat, Tepe Nautilus’un E5’e giden tarafındaki yoldan ilk sağa dönüyorsunuz, yol boyunca ilerlerken sağınızda göreceksiniz zaten. Apartmanlar arasında kalmış, minicik bir mekan. O yüzden biraz sıkış tepiş bir havası var. Temiz sayılır. Yemekleri mi?..

Ayran Aşı (Ash-e Doogh)adını verdikleri çorbadan içtim. Bizim yoğurtlu çorbamıza benziyor, gayet leziz. İçindeki nohutları pişmiş istediğinizi söylemeyi unutmayın. Ana yemek olarak Fesenjan adını verdikleri enteresan bir şeyi deneme gafletinde bulundum, o en meraklı ve deneysel ruh halimle. Saatlerce kaynamış ve yağını tamamen bırakmış ceviz suyunun içinde suda haşlanıp da son anda içine atıldığı fazlaca belli olan tatsız tuzsuz tavuk parçaları olarak özetleyebilirim yemeği. Yoğun yağı, kokusu, o karışıma hiç yakışmayan tavuğu ile birlikte kesinlikle yenilesi bir şey değil. Pilavı mı? Basmati pirinci ile yapılmış ve hiç yağ yok içinde. Üstünde frenk üzümleri var. Mekana dair en sevdiğim şeylerden biriydi zaten meyveli pilavlar. Özellikle vişnelisi. Yine de pilavda tereyağ kokusunu alamadığımda eksiklik hissediyorum.

Masaya menüdeki yemeklerin çoğu geldi ve neredeyse hepsini denedim. Khoresht Gheymeh, lezzet açısından en düzgünüydü. Gurme Sebzi (Ghormeh Sabzi)’yi denemediğime pişmanım. Yolunuz düşerse siz deneyin, bana söyleyin olur mu?

Peki ben doydum mu? Yemeğin üstüne gül suyuyla kokulandırılmış aşure içtim, yetmedi bir de evde içtim, ancak o zaman “tok” hissettim kendimi. Bu tecrübe İran mutfağının bana göre olmadığını söyleyebilir ama ben bu kadar peşin hükümlü değilim. Yeniden deneyeceğim.

Etiketler:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑