Bir Filiz Vardı / Orhan Kemal

Bir Filiz Vardı, Orhan Kemal’in eseri.

Romanın kahramanı Filiz; saç ve göz rengini, boyunu ve dahi kilosunu bile önemsemediğimiz bir dünya güzeli, herkesi peşinden sürükleyen bir afet. Nereye girse, kimle karşılaşsa hepsi üstünde etkisi yıkıcı oluyor; herkes onun cazibesine kapılıyor. Zavallı Filiz, taciz edilmediği bir otobüs yolculuğu bile yapamıyor. Ama dönemin kızlarından farklı olarak Filiz ahlaklı; paraya, güce kanmıyor. Kendisini satmıyor. O ruhunu tatmin edecek, asi doğasına iyi gelecek aşkını arıyor. Eh sonunda buluyor da!

Enteresan kitap. Orhan Kemal’in paraya ihtiyacı olduğu için hep kısa şeyler yazdığını biliyorum, bu parasızlık çekmediği bir zamana denk gelmiş besbelli. Filiz’i, hakkında azıcık şey anlatarak öyle çekici hale getirmiş ki, iyi bir yazar nasıl olunur diye ders veriyor bana. İnsan ister istemez gözünde canlandırmaya çalışıyor Filiz’i. Bir film de varmış bu kitaptan uyarlanan, onu da seyredeyim ben iyisi mi!

Bir iddiaya göre kitaptaki romancı Orhan Kemal’in bizzat kendisi imiş ve bahsi geçen iki kitap, Filiz’e hediye ettiği kitaplar yani, yine kendisine ait Baba Evi ve Avare Yıllar imiş. Baba Evi’ni yıllar önce okumuştum da, Avare Yıllar da girdi radara şimdi.

Eski eski Türk filmlerini sever misiniz? Evet mi? Bu kitabı da seversiniz öyleyse.

Etiketler:
Latest Comments
  1. Leylak Dalı |
  2. Bir Kadın |
  3. Bir Kadın |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑