Bay Jules ile Bir Gün / Diane Broeckhoven

Bay Jules ile Bir Gün, Diane BroeckHoven’in Kolektif Kitap’tan çıkan uzun öyküsü. Ben ilk baskısını (Haziran 2014) okudum. Çeviri Deniz Koç’a ait.

Fuarda en sevdiğim yayınevlerinden biriydi Kolektif. Hem bastıkları kitaplar çok özenli ve cezbediciydi, hem de çalışanlarının ilgisi, bilgilendirme çabaları takdire şayandı. Bu güzel kitabı keşfetmeme de onlar vesile oldu zaten, sağ olsunlar.

Flaman yazar Broeckhoven’ın 78 sayfalık bu kitabı ölümü salonun ortasına taşıyor. Ölümü bir bitiş değil; bir yönleniş, değerlendirme süreci, itiraflar dizisi gibi görmemizi istiyor. Ölüm kötü değil. Sorun ölene kadarki zamanda, bizde, sizde, ilişkileri yönetiş biçiminizde demek için bugüne kadar gördüğüm en orijinal yöntemlerinden birini kullanıyor. Bir sabah uyandığında, birbirine benzeyen yüzlerce günden birine gözünü açtığını zanneden Alice, aslında huysuz ve yaşlı kocası Jules’in ölümüne uyanmıştır. Salonda hayatını, hatıralarını, kırgınlıklarını, söylenmedik her şeyle birlikte bir put gibi otururken bulur.

Adam artık yok. Kadın hala burada ama ilişki koptu. İki kişinin paylaştığı, sakladığı, kırıp döktüğü her şey için artık çok geç. Artık hiçbir şey tamir edilebilir, geri alınabilir değil. Hayattan da güçlü olan ölüm duruma el koyup şartları olabilecek en eşitsiz hale getirdi. Şimdi düzeltmek yahut yeniden yön vermek için Anka Kuşu bekler gibi hareket eden herkes, kendini peri masalının içinde değil de, ölümün ruhuyla çevrili halde buldu. Alice de daha ölmeden kopan ilişkilerinin sözcüsü olarak bize Bay Jules ile Bir Gün’ü anlattı.

Yol arkadaşınıza kızmak, onu çok sevmek, onunla fikirlerinizi ya da yaralarınızı paylaşmak için bir sabah uyandığınızda onu kanepede ölü bulmak hiç akıllıca bir çözüm değil sanki. Ama şimdilerde herkes bunu yapıyor, değil mi? Kimse kimseye açık değil. İnsanlar kalıcı aşklar yerine, kalıcı yaralar bırakma peşinde çünkü geçici olma bilinci artık damarda kan gibi akıyor. Oysaki insan geçici; hisler, hayat, ölüm… Hepsi biz gittikten binlerce yıl sonra bile var olmaya devam edecek. Alice’in hikayesinde ölen Jules ama ölüm Jules’in sorunu değil artık, sadece Alice’in sorunu. Söylenmemiş her şeyle birlikte onun hayatının sisi. Geride kalan olarak muhasebesini yaptığı 50 yıllık evliliğinin, tavsayan ilişkilerinin, evliliği ortasından kırıp geçen aldatma hikayesinin bir günlük özeti.

Kuzeyin soğuğunu ölümün soğuğundan daha çok hissedeceğiniz küçücük ve güzel bir kitap. Umarım Kolektif devamını getirir Diane Broeckhoven eserlerinin.

Şurada da güzel bir yazı var kitapla ilgili, Mahir Ünsal Eriş’in kaleme aldığı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑