Av Mevsimi

Av Mevsimi, 2010 yapımı.

Aslında ben bu tongaya düşmezdim, düşmezdim ya, sebebim o fragmandır. Bilgisayarla sonradan eklendiğini öğrendiğim ağaçların arasından kıvrılarak akan o tekinsiz nehrin güzelliğidir kendimi o salonda buluverişimin sebebi.

Siz en son ne zaman piyes izlediniz? Ben geçen pazar izledim. Duymadınız mı? Yavuz Turgul’un yeni piyesi sinemalarda. Peki nasıl mı yapmış?

O dere sahnesi mesela, aklına ilk geldiğinde çok mutlu olmuş olmalı. Sonra… Artık dillere düşen o meş(um)hur türkülü sahne. Küvetteki Okan Yalabıklı sahne aklına ilk geldiğinde çok mutlu olmuş mudur ki? (sarı ördek eksikti) Ya Çetin Tekindor’un o yakın plan burun kıllarını gördüğümüz hezeyanlarla bezeli sahnesi?

Peki neden bütün bu kerameti kendinden menkul sahneleri birleştirip Cin Ali serilerinden fırlamış cümlelerle süsleyip “sinema” diye gözümüze soktu ki? Çok şenlikli bir filmdi gerçekten de. Şener Şen’i hiç bu kadar tekdüze görmemiştim, Yalabık ve bastıbacağı azarladığı sahnedeki rolü hayatının en kötülerinden biri olsa gerek. Zira ödevini yapmadığı için öğrencisini azarlayan emekliliği yaklaşmış ilkokul öğretmeninden hiçbir farkı yoktu. Davaro’da kadın kılığında, elinde kaşıklarla oynayıp da beni krize sokması, Çıplak Vatandaş’ta şartların onu sürüklediği yerde boğulmak yerine çıldırıvermesi, “domates, domates” diye fısıldayarak sokakta sebze satmaya çalışması, Aşık Oldum’da kırmızılı kadın karşısındaki performansı nerdeydi; Av Mevsimi’nde “çok sıkıldım ben, zaten metni okuyorum, oynamıyorum ki, yeni arabanın taksitlerini bitirmek de şarttı ama” tavrındaki oyunculuğu nerede?..

Cem Yılmaz. Varlığından zerre hazzetmediğim insanlardan. Popülerliğine karşı geliştirdiğim bir alerji var mı diye kendimi eleştirdiğim dahi oldu. Zorladım, şovlarını izlemeyi denedim, manasız filmlerini izledim. Hayır, olmuyor. Sadece bir kez Hokkabaz’da beğenir gibi olmuştum, o kadar. Ya bu filmde? Deliymiş. Hımm… Salondaki sarımsak beyinlilerin en dramatik yerlerde gülmesi ve orangutanlar misali cips yemeleri yüzünden dikkatim dağılmış ve deliliğini özümseyememiş olabilirim ama böyle düşünmek tamamen safdillik olur. Her ne kadar bastıbacağı sevmiyor olsam da bu sefer onu suçlayamam, yiğidi öldürmeden hakkını teslim edelim mümkünse. Onun rolü yansıtmadaki başarısızlığı da yönetmenin eseriydi. Ben bu kadar “yapmacık” bir deli görmedim. Hayde diyip coşan, içindeki “kötü polis”i vicdanıyla bastırıp da “iyi polis”e dönüştürdüğü anları gözüme gözüme sokan bütün o sahnelerde ben tavuk misali yeri eşeliyordum ayaklarımla, lütfen artık bit de eve gideyim diye!

Criminal Minds izliyorum ben. Nihayetinde 6 sezondur devam eden bir dizi, takıldığı aksadığı yerler kesinlikle olacaktır; lakin “kriminal” bir şey yapmaya ahdediyorsanız nasıl yapmamam gerekir örneği için Av Mevsimi’ni, nasıl yapsam zekice olur acaba için de Criminal Minds’ın en kötü bölümünü izlemelisiniz. Demem o ki, dizinin en kötü bölümü bile tırnak, tırmalama izini gösterme şekline çok güldüğüm Av Mevsimi’nden iyiydi.

İzlediğim kötü filmlerden biriydi. Reklam muhteşem, fısıltı gazetesi harika, fragman iştah açıcı; sonuç, pimi çoktan paslanıp da düşmüş bomba. Allahtan Eyvah Eyvah 2 geliyor. 🙂

4/10.

Etiketler:,
Latest Comments
  1. Anonymous |
  2. Bir Kadın |
  3. Anonymous |
  4. Valerie Piaf |
  5. Bir Kadın |
  6. Muratonovic |
  7. Bir Kadın |
  8. Müge |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑