Av Dönüşleri / Faruk Duman

photo (11)Av Dönüşleri, Faruk Duman’ın kitabı.

Kapak resmi de Faruk Duman’a aitmiş, enteresan değil mi? Daha önce karşılaştıysam bile, kitapların bütün sayfalarını didik didik okuma merakıma rağmen gözden kaçırmışım. İlk defa kapak resmi olarak kendi eserini kullanan bir yazara denk geliyorum. Can Yayınları’nın maskota dönüşmüş tuhaf kapak tasarımlarından nefret ettiğim için de, bu eski basım kitaplarında böyle bir güzelliğe rastlamak hoşuma gitti. Eski demişken… İlk baskı 1999, 2. baskı 2008. Ne kadar üzücü değil mi? 2000’de Sait Faik Hikaye Armağanı’nı almış bir yazarın kitabı tam 9 yıl sonra ancak yeniden basılabiliyor.

6 öykü var kitapta. İlkini, Pancar Vagonları’nı çok sevdim. Öykü diyince Yaşar Kemal, Orhan Kemal geliyor aklıma; daha sıradan ve sade şeyleri seviyorum. Sadenin ve sıradanın içindeyken hayata daha yakınmış gibi hissediyorum öykülerde, romanda hayattan kopmayı sevmemin aksine. Özellikle Yengecin Günlüğü ve Av Dönüşleri isimli öykülerde ise takip etmekte zorlandım kısa kısa yüklemsiz cümleleri, yoruldum.

Şunu düşünmüştüm, dönmeme olasılığı nasıl da farklılaştırıyor insanı, sevinmiştim…

Bu hissi biliyorum, hikaye tam burada yakaladı beni, keşke ama keşke devamı olsaydı.

Kendimi haksız bulduğum olurdu arada. Sinirlendiğim. O zaman onun saçlarına dokunurdum usulca. Ne düşündüğünü anlamaya çalışırdım. Böyle anlarda konuşamamak ne acı. Hele bunu söyleyememek. Kendini suçladığında, haksız bulduğunda.

Satırların bir erkeğin kaleminden çıktığı nasıl da belli, nasıl da evrensel bir durumu anlatmış.

Üzülmüyorum da. Eskiden, onu karşımda bulurdum. Üzüldüğüme işaretti bu. Sorumluluk duyduğuma, rahatsız olduğuma. Nasıl telaşla büzülürdüm. Sorguya çekilen biri gibi. Suçlu olduğumu sanırdım. Oysa açıktı, suç varsa, belirsiz bir şeydi. Seven nasıl haklı olabilir?

Çok ince tespitler var öykülerin aralarına serpiştirilmiş, içim cız etti bazılarını okurken, devamı gelecek sırf bu nedenle Faruk Duman kitaplarının.

Etiketler:
Latest Comments
  1. Anil Altin |
  2. Selin Seçen |
  3. Anil Altin |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑