Another Year

Another Year, 2010 yapımı.

Bir ilişkinin ve o ilişkiye kapılananların(!) 4 mevsimini izliyoruz. Çok mutlu, çok düzgün, çok bir sürü şey olan Tom ve Gerri ile kucak açtıkları, güya yakınlık besledikleri Mary’nin hikayesinin mevsimleri biraz.

Kaybeden olmaya hiç de hoş bakılmayan bir film bu. Kaybedenler bizden uzaktalarsa, bizi etkilemiyorlarsa, sterilize bir şekilde bir araya gelebiliyorsak tamam ama… “Aile”ye dokunuyorsa işin ucu, kaybeden sadece kimliğini sergilemekten başka bir şey yapmadığı halde abartılı huzurumuzu bozmasın, aman ağzımızın tadı kaçmasın diye hoşnutsuz oluyorsak… İşte o zaman, iteklemenin tam zamanıdır.

Kaç yıllık arkadaşlıktı bu? 20 mi? Sadaka verir gibi domates poşetleriyle mi sağlamlaştı acaba? Ya da yıllardır farkına varılan şey daha önceleri rahatsız etmiyordu da, bir günlük “sevgili” peydah oldu diye mi sıkıntı vermeye başladı? Hem bu nasıl arkadaşlık?..

Film ortada duruyor. Gerri ve Tom tarafına da geçmiyor hiç, ikircikli mimikleriyle inanılmaz rahatsızlık veren Mary tarafına da. Bir taraf fazlaca cilalı, bir taraf fazlaca kayıp. Cilanın altını tırnaklarımla yoklamak isterdim. Ah hayat; hiçbir zaman o cilanın pürüzsüz olduğuna ya da altta macun olmadığına inanmayacağım ben.

Tertemiz bir film bu. Çöpü, sapı, kulbu yok. Ben gerçekten sevdim. 8/10.

Etiketler:,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑