Âkile Hanım Sokağı / Halide Edip Adıvar

Âkile Hanım Sokağı, Halide Edip Adıvar’ın kitabı.

Hep yazacağım, kitap postu yapmadığım için unutuyorum. Şimdi sırasıdır. Ben kitapları ilk sayfasından okumaya başlarım. Matbaası, yılı, dizgisi… Kaç adet basıldığı vs. hepsini kitaba başlamadan okur, kafamda bir yere yerleştirir kitabı ve öylece dalarım içine. Türkiye sınırları içinde basılmış kitaplarda bunu yapmak acı vericidir. Kaç adet basıldığını ve o baskının kaç yıl önce yapıldığını, buna rağmen kitabın hala satışta olduğunu, o kadarcık adetin bile bitmediğini görür, üzülürüm. Ama her seferinde yaparım bunu. Bir umut…

Girizgahtan sonra kitaba geçiyorum. Severim Halide Edip’i. Sıkılmadan okurum. Akıp gider çünkü yazdıkları. Hafif bir film izlemek gibidir, yormaz ve mutlu eder. Bu sokak da mutlu etti beni ve hatta şaşırttı. Rock’n Roll’dan striptize uzanan enteresan zamanları anlatıyor çünkü. Emirgan’da bir açık hava kahvesinde bir hanımefendinin dans ederken açılan bacakları olay olmuyor. 1950’lerden bahsediyoruz! Kimse kimsenin namus bekçiliğini yapmıyor ve kamyoncular kendi başına soyunan bir kıza tebelleş olup İstanbul yolu göstermiyor. Kaç yıl geçti? 50-60. N’oldu peki? Çok acı. Ne zaman cumhuriyet sonrası edebiyatına bulaşsam ve yıllar içinde kaydettiğimiz gerilemeyi yine ve yeniden fark etsem dilim acılaşıyor.

Nette özeti dolaşıyor. Çok ayıp. Arayanlar bana da gelecek şimdi! Oturun okuyun lise öğrencileri, başka yapacak işiniz var sanki!

Etiketler:
Latest Comments
  1. Selin Seçen |
  2. Anonymous |
  3. Anonymous |
  4. Selin Seçen |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑