A Single Man

a_single_man-posterA Single Man, 2009 yapımı.

Sinema sektörüne el atmaya karar vermiş Tom Ford’un yönettiği ilk film. Başrollerinde Colin Firth(George) ve Julianne Moore(Charley) var. Orta yaşlardaki İngiliz profesörün, hayat arkadaşı bir kazada öldükten sonra yaşadığı bir gün anlatılıyor.

Ben uzun süredir bu kadar sakin, bu kadar etkileyici, bu kadar sade, şık ve cinsel çekimi böylesine yoğun hissettiren bir film seyretmemiştim. Aşkın tek başına çok da estetik olduğunu düşünmüyorum. Bu kadar yoğun, kıvrandıran, sıklıkla da hayatı sevimsizleştiren bir şey estetik değildir. Tom Ford’un filmini bu yüzden çok sevdim. Onun aşkı estetize edilmişti. Saflaştırılmıştı. Gerçek değildi ama gerçek olduğuna sonuna kadar inandırıyordu. George boğulurken ben de boğuldum. Karların üstüne sevgilisinin yanına uzanırken ben de uzandım. Yutkunurken ben de yutkundum. Tenis oynayan üstleri çıplak adamlara bakarken zihninin içinde neler resmettiğini gördüm. Güzelliklerle renklenirken, umutsuzluklarla soldum. Filmin en sevdiğim yanlarından biriydi bu.

90 dakikaya yakın bir zaman geçmiş. Film bittiğinde sadece 5 dakikadır seyrediyormuşum gibi geldi. Akıp giden müzikle birlikte dalgalanıyordum. Keşke sinemada seyretseymişim. Kesinlikle kaçırılmayacak bir film. İster modaya, ister estetiğe, ister sinema diline, isterse de insan kadına&erkeğe düşkün olun; bu filmde sizi yakalayacak bir şeyler mutlaka vardır.

9/10!

Etiketler:,
Latest Comments
  1. Aslı |
  2. Anonymous |
  3. Bir kadın |

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sitede yayınlanan tüm yazılar özgündür. @2009-2016 Başa Dön ↑